Lokakuu 2024 valtuusto, aloite eläinperäisten tuotteiden kulutuksen puolittamiseksi.

07.10.2024

Järvenpään Vasemmiston valtuustoryhmä jätti alla olevan aloitteen lokakuun 2024 valtuuston kokouksessa. Aloitteen esitteli valtuustossa Heini Liimatainen


Valtuustoaloite eläinperäisten tuotteiden kulutuksen puolittamiseksi vuoteen 2030 mennessä

Järvenpää mukaan puolet parempaan muutokseen - Aloitetaan ruokavallankumous yhdessä!

Puolet parempaa on Greenpeacen lanseeraama kampanja, jossa yhdessä Animalian, Luontoliiton ja vapaaehtoisten kansalaisvaikuttajien kanssa haastetaan kunnat ympäri Suomen tarjoamaan puolet parempaa ruokaa hankinnoissaan

https://www.greenpeace.org/finland/toimi/puolet-parempaa/

Yksi merkittävimmistä ilmastopäästöjen aiheuttajista on ruuantuotanto. Ilmastopäästöjen lisäksi ruoantuotannolla on vaikutuksia luontokatoon, eläinten hyvinvointiin sekä Itämeren ja muiden vesistöjen rehevöitymiseen. Kaikkia näitä vaikutuksia voidaan pienentää puolittamalla eläinperäisten tuotteiden osuus kaupungin julkisissa hankinnoissa.

Vaikka Järvenpäässä ei tuoteta eläinperäistä ruokaa, vaikuttavat myös meidän hankinnat Suomen ilmastopäästöihin.

Jyväskylän yliopiston tekemän tutkimuksen mukaan suurin luontojalanjälki syntyy elintarvikehankinnoista ja tästä jalanjäljestä yli 60 prosenttia syntyy eläinperäisistä tuotteista. Jalanjälkeä voi pienentää vaihtamalla liha- ja maitotuotteita kasvispohjaisiin tuotteisiin.

Kasvispainotteisempi ruokavalio on parempi niin ilmastolle, eläimille, luonnolle kuin myös Itämerelle, lisäksi kasvispainotus ruokavaliossa edistää tutkitusti terveyttä.

Esimerkiksi, suomalaisista miehistä peräti neljä viidestä syö liikaa punaista lihaa suomalaisiin ravitsemussuosituksiin verrattuna. Helsingin yliopiston tuore tutkimus taas osoittaa, että silloin kun vertailukohdaksi otetaan planetaarinen ruokavalio, suomalaisissa päiväkodeissa syödään yli viisi kertaa enemmän punaista lihaa kuin olisi terveydelle ja maapallon kantokyvylle hyväksi.

Planetaarisen ruokavalion perusta on kansainvälisen tutkijaryhmän työssä, ja se on suomalaisten ravitsemussuositusten kanssa samoilla linjoilla kasvispainotteisuudesta, mutta ympäristöä kuormittavien eläinperäisten aineiden käyttömäärät määritellään tiukemmin.

Korvaamalla eläinperäisiä tuotteita kotimaisilla kasviproteiinituotteilla edistetään myös kestävää kotimaista maataloustuotantoa.

Me allekirjoittaneet kaupunginvaltuutetut esitämme, että Järvenpää puolittaa eläinperäisten elintarvikkeiden hankinnan vuoteen 2030 mennessä."